Styl nowoczesny, a może klasyczny? Nieważne, co wybierzesz, liczy się ostateczny efekt. Aby dom już z zewnątrz przyciągał spojrzenia, dobrym pomysłem będzie zainwestowanie w „pakiet stylistyczny” niczym w sportowym samochodzie. Listwy elewacyjne, murki, gzymsy i inne tego typu dodatki mogą znacząco zmienić charakter budynku.
Gołe ściany, nawet pomalowane wysokiej jakości farbą elewacyjną to za mało, aby osiągnąć efekt wow. Dlatego projektanci coraz częściej sięgają po stylowe dodatki, które urozmaicają optycznie duże powierzchnie ścian. Od dłuższego czasu popularnym motywem jest umieszczanie na zewnątrz naturalnych motywów. Stąd takie rozwiązania jak deski elewacyjne – również te wykonane z tworzywa. Drewno nadaje ciepły, przytulny klimat wnętrzom, ale te pozytywne skojarzenia można wykorzystać również po drugiej stronie budynku.
Dekoracja frontowa może obejmować dopasowane kolorystycznie listwy elewacyjne, kontrastujące fragmenty tynku lub aplikacje w postaci innych materiałów – chociażby drewna czy kamienia. Częstym motywem jest wypełnianie przestrzeni między oknami jednolitym materiałem. Jeśli chcemy podkreślić monumentalny charakter budynku, dobrze prezentować się będzie duże, efektowne zwieńczenie w postaci szerokiego gzymsu.
Po dodatki upiększające budynek często sięgają osoby pragnące upodobnić swoje własne cztery kąty do domów z innych zakątków świata – niesłabnącą popularnością cieszą się tu domy w stylu angielskim, czyli o pastelowych barwach z zewnątrz, z białymi dodatkami. Tymi akcentami mogą być szerokie obramowania okien z parapetami zewnętrznymi i gzymsami. Do tego rozbudowana sztukateria przy cokołach i na linii dachu. Z kolei narożniki zewnętrzne można ozdabiać prostokątnymi płytami elewacyjnymi – wszystko oczywiście w białym kolorze, tak różnym od koloru farby użytej do pomalowania ścian.
W przypadku większych nieruchomości, same listwy elewacyjne mogą nie wystarczyć – w takim wypadku, ciekawym rozwiązaniem będzie dodanie stylizowanych kolumn, jako filarów podtrzymujących np. balkon.
Dodatków elewacyjnych nie trzeba się obawiać – ich instalacja, nawet na starszych obiektach nie nastręcza trudności, a dzięki nowoczesnym materiałom użytym do produkcji, tego typu rozwiązania są odporne na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Białe panele, gzymsy czy listwy elewacyjne nie zżółkną, nie zmienią także swoich wymiarów. To jeden z najprostszych i najbardziej opłacalnych sposobów na zmianę wyglądu zewnętrznego budynku.
Co najważniejsze – takie dodatki są lekkie, do ich zamontowanie nie są potrzebne dodatkowe pozwolenia, poza zgodą właściciela lub zarządcy budynku. W zależności od liczby potrzebnych elementów, prosta metamorfoza budynku może oznaczać wydatki na poziomie kilkuset złotych. Inwestycję można podzielić na etapy i dodawać zdobienia wedle własnego gustu.