W ciągu ostatnich kilku lat rynek systemów elewacyjnych przeszedł ogromną zmianę. Modne stały się metody, które są o wiele tańsze i dużo łatwiejsze w montażu niż rozwiązania stosowane wcześniej. Dużą i niesłabnącą popularnością cieszą się elewacje w całości wykonane z drewna oraz te jedynie z jego fragmentami. Przystępną cenowo, szybszą i prostszą w montażu alternatywą dla naturalnego surowca są zdobywające popularność panele drewnopodobne, czyli imitacja deski na elewację.
Panele elewacyjne drewnopodobne są równie często wybierane przy wykańczaniu fasad budynków co ich drewniane wersje. Elewacje z elementami drewna to bezdyskusyjnie pomysł ciekawy i bardzo chętnie wykorzystywany. Również imitacja deski na elewacje staje się popularna, szczególnie że jest rozwiązaniem o wiele tańszym niż drewno. Jeśli jednak chcemy zastosować naturalny materiał na swoim budynku, musimy odpowiednio przygotować go do montażu.
Kwestią najważniejszą jest oczywiście jakość drewna oraz jego odpowiednia impregnacja. Niestety zarówno zakup materiału, jak i środków do konserwacji to spory wydatek. W przypadku elewacji często stosuje się drogie drewna egzotyczne, które cechują się dużo większą trwałością, niż klasyczne odmiany. Jednak nawet jeśli wybierzemy mniej wytrzymały gatunek, musimy liczyć się ze sporym wydatkiem. Drewno elewacyjne montuje się na fasadę w sposób nienależący do najprostszych. Z tego powodu konieczne jest znalezienie fachowców, którzy wykonają swoją pracę dokładnie i precyzyjnie. Niestety wpływa to na wydłużenie czasu potrzebnego na ukończenie elewacji. Z tego właśnie powodu coraz częściej wykorzystuje się panel elewacyjny drewnopodobny, jako imitacja drewna na elewację, ponieważ jest o wiele szybszy w montażu.
Jak montuje się elementy drewniane na elewacji? Niestety jest to skomplikowany proces. Drewno instaluje się na specjalnie do tego celu przygotowanym stelażu lub ruszcie na elewacji. Wszystkie wkręty oraz śruby użyte do montażu powinny zostać zaizolowane. Oznacza to, że muszą do nich zostać zastosowane specjalne uszczelniacze do drewna lub nakładki. Dzięki temu unikniemy przedostawania się wilgoci pomiędzy okładzinę. Jeśli montaż nie zostanie wykonany w sposób właściwy, niestety nasza elewacja z drewna już po kilku latach może zacząć gnić i się niszczyć. Zupełnie inaczej sprawa ma się w przypadku, kiedy na fasadzie na naszego budynku znajduje się imitacja drewna. Elewacja wykończona w taki sposób jest wytrzymała na wilgoć.
Rozwiązaniem równie efektownym co naturalne drewno, ale którego koszt jest dużo mniejszy, są panele elewacyjne drewnopodobne. Jest to wspaniała alternatywa dla drewna na elewacji. Bazą do ich powstania jest styropian elewacyjny, który doskonale sprawdza się w przypadku zmiennych warunków atmosferycznych. Następnie gotowe elementy powleka się dowolnym wzorem i odcieniem. Ich faktura doskonale przypomina naturalne drewno, dlatego na pierwszy rzut oka nie jesteśmy w stanie stwierdzić, że jest to jedynie komponent.
Imitacja drewna na elewacje jest niezwykle łatwa w montażu i poradzi sobie z nią praktycznie każdy. Najczęściej potrzebny będzie nam jedynie odpowiedni klej elewacyjny. Cały proces wygląda podobnie jak w przypadku sztukaterii styropianowej takiej jak gzymsy, bonie, oprawy czy opaski drzwiowe i okienne. Elewacja drewnopodobna ma więc tę niewątpliwą zaletę, że część, a nawet większość prac jesteśmy w stanie wykonać samodzielnie. Jest to nie tylko oszczędność czasu, ale przede wszystkim pieniędzy. Nie musimy przy niej stosować specjalnego rusztowania ani kołków, wkrętów i śrub. Panele i płytki elewacyjne drewnopodobne montuje się jedynie za pomocą klejów mrozoodpornych, które przeznaczone są do montażu styropianu na elewacje.
Co ważne imitacja drewna na elewacji jest możliwa do zastosowania w przypadku każdego systemu ociepleniowego. Może być więc używana zarówno na elewacji z dociepleniem, jak i jedynie na zaprawie tynkarskiej. Należy jedynie pamiętać o tym, że płyty elewacyjne drewnopodobne zazwyczaj montuje się jeszcze przed ostatecznym wykończeniem naszej elewacji. A więc dopiero po zamontowaniu tego rodzaju profili, przychodzi moment na tynki strukturalne oraz malowanie docelowe.
Jeśli jednak fasada naszego budynku jest już skończona, nic straconego. Imitacja deski drewnianej może być z powodzeniem stosowana także w przypadku elewacji gotowych. W takiej sytuacji również naklejamy profile jedynie za pomocą odpowiednich klejów elewacyjnych przeznaczonych do styropianu. Cały proces może być delikatnie utrudniony, jeśli nasz tynk nie jest idealnie gładki. Wszelkie chropowate faktury wymagają dokładniejszego oczyszczenia oraz nałożenia kleju.
Gotowa elewacja ozdobiona drewnem kompozytowym nie odbiega od tej wykonanej w tradycyjny sposób pod żadnym względem. Elewacje drewnopodobne cechują się bardzo dobrą jakością wykończenia oraz nienagannym wyglądem. Każdy budynek z jej wykorzystaniem będzie prezentował się nie tylko bardzo stylowo, ale stanie się wręcz prawdziwą wizytówką tego, co znajduje się wewnątrz niego. Płyty elewacyjne drewnopodobne mogą być z powodzeniem łączone zarówno z elementami tradycyjnymi, jak i nowoczesnymi. Rewelacyjnie będą wyglądały w przypadku każdej elewacji. Naturalnie uspokoją ją, wprowadzą harmonię oraz proporcjonalne podziały. Dzięki nim budynek stanie się bardziej przytulny i przyjemny dla oka. Szczególnie że imitacja deski na elewacji doskonale komponuje się z każdym rodzajem tynków.
Imitacje drewna na elewacje to system paneli, który jest aktualnie optymalną propozycją, jeśli pragniemy zastosować drewniane akcenty na elewacji. Szczególnie że tego typu rozwiązań nie trzeba cyklicznie konserwować i martwić się, czy nie zawilgotnieją lub ulegną zniszczeniu. Szybki i łatwy montaż dodatkowo wpływa na to, że rozwiązanie to zyskuje coraz szersze grono zwolenników. Panele drewnopodobne pozwalają łatwo i szybko odmienić to, jak wygląda nasza elewacja. Imitacja drewna to rozwiązanie zdecydowanie godne uwagi.