Elewacja z drewna jest motywem coraz częściej spotykanym w projektach nowoczesnych budynków architektonicznych. Naturalne drewno doskonale łączy się z betonem, kamieniem oraz szkłem, które bardzo chętnie wykorzystywane są we współczesnym projektowaniu. Odpowiednio dobrana i wykonana elewacja wpływa nie tylko na pozytywny odbiór obiektu, ale również podnosi jego właściwości izolacyjne, zapewniając mu tym samym pewnego rodzaju ochronę. Obecnie na rynku spotkamy rozwiązania, dzięki którym elewacja z elementami drewna będzie możliwa do wykonania bez względu na to, jakimi nakładami finansowymi dysponujemy.
Elewacje z elementami drewna, a także sztukateria drewniana jest bardzo chętnie stosowana w swoich projektach przez współczesnych architektów. I nie ma znaczenia, czy chodzi o planowanie wnętrz, czy elewacji. Równie często rozwiązania tego typu stosowane są w przypadku budynków użyteczności publicznej, jak i w budownictwie bloków czy zabudowy jednorodzinnej. Z pomocą drewna lub materiałów drewnopodobnych możemy wykończyć całą fasadę, lub jedynie zaakcentować pojedyncze jej obszary. Drewniana elewacja dodaje budynkom przytulności i ociepla je wizualnie. Efekt ten jest szczególnie widoczny w przypadku obiektów nowoczesnych o minimalistycznych bryłach.
Nie istnieją zasady, które z góry narzucałyby, gdzie powinniśmy wykorzystywać drewno, a gdzie nie jest to zalecane. Bardzo dużo zależy tak naprawdę od naszej wyobraźni i od tego, jaki konkretnie mamy pomysł na wykonanie danej fasady. W najnowocześniejszych projektach elewacja z drewnem pojawia się jedynie jako dodatek podkreślający pewne elementy. Najczęściej są to wnęki i zagłębienia lub po prostu pewne wydzielone sfery. Drewno doskonale sprawdzi się zarówno do wprowadzenia podziałów budynku według jego przeznaczenia, jak i jako element dekoracyjny, który jedynie podkreśla pewne jego części.
Drewniane elewacje nie muszą być jednak stosowane jedynie w przypadku tych najnowocześniejszych brył. Przecież oryginalnie kojarzą nam się ze stylem tradycyjnym, a wręcz wiejskim. Dlatego to również w przypadku klasycznych obiektów doskonale sprawdzi się tego typu ozdoba elewacji budynku. Zastosowanie naturalnego materiału, jakim jest drewno, sprawia, że dom wydaje się bardziej rodzinny i przytulniejszy. Będzie to więc sposób na ocieplenie bardzo surowej aranżacji, która dla niektórych może wydawać się nieprzyjemna. Elewacja drewniana pionowa nawiązuje do tradycyjnego budownictwa, natomiast pozioma do o wiele bardziej nowoczesnych form.
Elewacja drewniana to nie tylko piękny wygląd, ale również inne zalety. Przede wszystkim rozwiązanie to jest niezwykle uniwersalne. Z powodzeniem może być zestawiane z wieloma materiałami i zawsze będzie wyglądało dobrze. Dodatkowo drewno pozytywnie wpływa na izolację całego budynku oraz niezwykle szybko kondensuje parę wodną. Jeśli tylko zastosujemy odpowiednią konserwację, elewacja drewniana będzie trwała i zachowa swój nienaganny wygląd przez wiele lat. Jednak tak jak inne rozwiązania, niestety, tak i ona ma swoje minusy. Jednym z nich jest właśnie konieczność wykonywania cyklicznej dość czasochłonnej konserwacji. Dla osób, które mają mało czasu może być to sporym utrudnieniem. W sytuacji, w której nie będziemy odpowiednio dbali o elewacje z drewnem, może okazać się, że pod wpływem warunków atmosferycznych straci ona swoje naturalne piękno, zniszczy się, a nawet zaczną zachodzić na jej powierzchni procesy gnicia.
W zależności od tego, na jaki konkretnie materiał się zdecydujemy, możemy uzyskać wiele różnych elewacji. Do wyboru mamy przede wszystkim lokalne gatunki drzewa, które najczęściej zakupimy w miejscowych tartakach. Ich ceny nie są wysokie, jednak aby były one trwałe, należy bardzo dobrze dobrać do nich impregnację. Innym rozwiązaniem są wszelkie egzotyczne gatunki drzew. Elewacje domu z drewnem tego typu są niezwykle trwałe i na dodatek wyglądają nietuzinkowo. Jednak rozwiązanie to jest o wiele droższe i trudniejsze do zrealizowania. Innym bardzo ciekawym pomysłem jest drewno kompozytowe, które cechuje się nie tylko doskonałym wyglądem, ale również świetnymi właściwościami. Elewacja domu z drewnem kompozytowym jest nie do odróżnienia od tej wykonanej z naturalnego surowca. Rozwiązanie tego typu jest szczególnie popularne wśród osób, które nie mają na tyle dużo wolnego czasu, aby cyklicznie trudzić się czasochłonną konserwacją prawdziwego drewna. Tak naprawdę na pierwszy rzut oka nie jesteśmy w stanie dostrzec różnicy. Faktura i kolor materiałów kompozytowych doskonale przypomina prawdziwą deskę. Panele drewnopodobne z powodzeniem możemy wykorzystywać na wszystkich typach budynków. Sprawdzą się one w wielu stylach architektonicznych.
Drewniane elewacje domów są niezwykle popularne szczególnie w nowoczesnych projektach, jednak równie dobrze sprawdzą się w przypadku brył tradycyjnych. Elementy drewna nadają budynkom ciepła i przytulnego charakteru. Doskonale łączą się z innymi materiałami, dlatego aranżacje z ich wykorzystaniem zawsze wyglądają dobrze.